Zdravý životní styl je ideálem dnešní doby, mnohdy nám však k tomuto tématu vyvstává spousta otazníků. Na vaše otázky týkající se zdravé stravy odpovídá odbornice Margit Slimáková.

1/ Můj dotaz je směrován k posilovacímu cvičení. Je pravda, že je nutné přijímat ve stravě dva až tři gramy bílkovin na jeden kilogram tělesné váhy? Může dlouhodobé užívání vyšších dávek bílkovin negativně ovlivnit mé zdraví?
Doporučená denní dávka bílkovin je 0,8 g/kg tělesné váhy. Navýšení je možné při vyšší zátěži, jako třeba při intenzivním sportu anebo u žen v těhotenství. Ale ani pro růst svalů není třeba jít až ke 2–3 g/kg denně. Dlouhodobě vyšší příjem bílkovin může zatěžovat játra a ledviny, jež se podílejí na jejich odbourávání a vylučování.

2/ Chtěla bych vás požádat o názor na konzumaci mladého ječmene a chlorelly. Užívám je už druhým rokem a jsem s nimi spokojená. Tyto doplňky užívá denně taky moje dvouletá dcera. Zajímalo by mě, zda je vhodné dlouhodobé užívání těchto doplňků stravy (v jaké frekvenci bych je měla zařazovat, pokud vůbec jejich konzumaci doporučujete) a co si myslíte o podávání malým dětem. Také bych se chtěla zeptat, zda je vhodné konzumovat konopný olej lisovaný za studena, který obsahuje omega- 6 mastné kyseliny.
Tyto tzv. zelené potraviny obsahují vysoké množství mikroživin a jejich dlouhodobá konzumace je možná, i když podle mne ne úplně pro všechny. Podle TČM nejsou vhodné pro chladné vlhké typy, protože přinášejí vlhkost a chlad do těla. Při každém doplňku však stejně doporučuji po pár týdnech užívání nějaký týden přestávky.To samé platí i pro vaši dceru a u dětí bych se více než k pravidelnému užívání čehokoli přikláněla k občasnému přidání do jídelníčku. Konopný olej lze užívat i pravidelně a doporučuji jej.


Časopis pro milovníky dobrého jídla i zdravého životního stylu. Aktuální číslo v trafikách.

Telefon: +420 225 985 225 (všední dny 08:00 – 18:00)
SMS: +420 605 202 115
E-mail: zdraverecepty@send.cz


DIGITÁLNÍ – Užijte si čtení svého oblíbeného magazínu nově také ve své čtečce či mobilním telefonu! Rádi bychom vás informovali o tom, že Zdravé recepty můžete nyní zakoupit také v elektronické podobě. Odkaz najdete zde.


3/ Moje švagrová doma propaguje makrobiotickou stravu. Sice nejsem výživový odborník, ale na mé kusé internetové vědomosti jí poměrně makrobioticky přísně. Pokud by šlo jen o ni, ať si dělá, co chce. Ale má tříletého syna a nyní je v sedmém měsíci těhotenství. Když vidím toho tříletého, je na něm vidět, že je lehký jak pírko, bez elánu. Švagrová argumentuje tím, že každé dítě není hyperaktivní a tlusté. Co se týče jejich stravování – samozřejmě obiloviny stokrát jinak, ale bez mléčných výrobků, bez ovoce a téměř bez masa. Co si o tomto myslíte?
Správně praktikovaná makrobiotika může zajistit všechny živiny i pro dítě, ale sama makrobiotiku pro rodiny s dětmi nijak nedoporučuji pro její společenská omezení. Stav, který popisujete, ovšem dokonce naznačuje i nesprávné praktikování makrobiotiky a také jej vnímám jako riziko pro dítě (i pro těhotnou maminku). Určitě bych byla pro vyhodnocení zdravotního stavu dítěte – ideálně ve spolupráci s jejich pediatrem a gynekologem – a pro alespoň drobné upravení stravy.

4/ Mám devítiměsíční dceru a stále kojím. Od šestého měsíce přidáváme příkrmy, bohužel ale nemám k dispozici žádný zdroj bio zeleniny a ovoce. Jak tedy zajistit dítěti kvalitní stravu, když se nedoporučuje nakupovat v běžných supermarketech?
Doporučuji najít v okolí farmáře, který vozí anebo rozesílá takzvané bedýnky se zeleninou. Po celé republice už funguje několik systémů. A i kdybyste nechtěla objednávat, vždy je lepší nějaká zelenina a ovoce než žádné. Tedy i to ze supermarketu, kde můžete vždy upřednostňovat sezónní suroviny.

5/ Máte prosím tip na nějaké protizánětlivé „superpotraviny“, které je možno dát dvouletému dítěti? Jde o to, že dcera často trpí na zánět dutin. Léčíme se též bylinami, nicméně ráda bych upravila i jídelníček.
V této situaci bych nejspíše zkusila podávat velké dávky vitamínu C – tedy tabletky po 100 mg každé dvě hodiny. K tomu bylinné čaje s medem a citrónem. Takto vysoké dávky vitamínu C podávejte dva až tři dny. Pak začněte intervaly podávání prodlužovat. Výborný je také antibakteriální manuka med a určitě bych zařadila probiotika doplněná homeopatickou léčbou.

6/ Prosím o názor na veganskou stravu pro předškolní děti. Mám čtyřletého vnoučka a rodiče mu předkládají výhradně veganskou stravu. Jemu to nechutná, což mi i sám řekl. Nemůže z toho mít nějaké zdravotní problémy?
Z čistě výživového hlediska může správně sestavená veganská strava, včetně suplementace vitamínem B12, splňovat všechny výživové požadavky i pro předškolní dítě. Přesto extrémně omezený způsob výživy u dětí nedoporučuji už jen proto, že je sociálně izolující a hrozí, že dítě spíše odradí, než nadchne. Osobně bych doporučovala alespoň podávání kvalitních vajec a zakysaných mléčných výrobků.

7/ Dala byste mi prosím tip na nějakou protiplísňovou dietu? Všude nacházím jen protichůdné informace. Poradíte mi, jak je možné očistit si tělo?
Máte naprostou pravdu, jednotná protiplísňová dieta neexistuje. Ani já ideální neznám. Všeobecně a zjednodušeně je nejdůležitější maximální omezení všech sacharidů, vynechání polotovarů a popřípadě nejčastějších potravinových alergenů – tedy lepku a mléka. Tento přísnější režim však doporučuji alespoň na dva až tři měsíce. Zároveň s tím je vhodné detailně si zapisovat jídelníček, z čehož pak můžete vypozorovat, co a jak vás ovlivňuje.

Margit Slimáková vystudovala farmacii a výživu a v této oblasti má pracovní zkušenosti z Německa, Číny, Francie a Spojených států. Při své práci využívá osvědčené poznatky z různých oblastí medicíny a klade velký důraz na zdravotní prevenci. Zabývá se zejména poradenstvím a osvětou: publikuje knihy a články, přednáší, organizuje semináře a prosazuje zdravou výživu do škol.

Zdroj: Bylinky revue
Foto: Picjumbo.com

Zobrazit články z kategorie : Všechny recepty